FIRST MINUTE alebo LAST MINUTE?

Autor: Alenka Juríková | 14.7.2015 o 22:55 | Karma článku: 2,78 | Prečítané:  560x

 Kedy sa oplatí objednať dovolenku? FIRST MINUTE alebo LAST MINUTE dovolenka?  Ako vlastne fungujú FIRST MINUTE a LAST MINUTE zľavy?

       Čo je výhodnejšie? Tieto a podobné otázky patria medzi najčastejšie otázky našich klientov. Preto Vám prinášame základné rozdiely medzi nimi na základe konkrétnych kalkulácií.

 

         FIRST MINUTE v doslovnom preklade znamená „prvá chvíľa“. Tu ide o dovolenky rezervované v dostatočnom časovom predstihu. First minute zľavy začínajú už v priebehu novembra. Tieto zľavy sú odstupňované do niekoľkých termínov: do 30.11., do 31.12., do 31.1. až do 31.3. Čím skôr si dovolenku objednáte, tým vyššiu First minute zľavu môžete získať. Tieto zľavy sa pohybujú medzi 10-35%. Ak ste rodina s deťmi alebo viete presný termín plánovanej dovolenky, tak je pre Vás vhodné rezervovať si First minute dovolenku. V tomto období sú úhrady za zájazd rozdelené do 3 splátok: platba hneď, platba 3 mesiace pred dovolenkou a platba 1 mesiac pred dovolenkou, čo je tiež výhodou. Samozrejme ak uskutočníte platbu naraz, plynú z toho ďalšie benefity. V neposlednom rade výhodou skorého výberu dovolenky je aj širší výber spomedzi ponúk. Túto výhodu určite ocenia hlavne rodiny s deťmi, keďže nie každý hotel umožňuje ubytovať 4 osoby na jednej izbe, alebo je tých izieb obmedzené množstvo.

            Druhou možnosťou sú LAST MINUTE ponuky, čo v preklade znamená „na poslednú chvíľu“. Tu je riskantné, že tieto druhy dovoleniek raz sú, raz nie sú. Veľmi rýchlo sa míňajú, pretože mnohí sa na ne spoliehajú a platí: „ Kto skôr berie, ten má.“  Na druhej strane LAST MINUTE zľavy môžu dosahovať až 70% alebo aj viac, pričom platí, že čím bližšie je termín odchodu na dovolenku, tým sa zľavy zvyšujú. Zvyčajne sa tieto zľavy pohybujú medzi 30-60%. Nevýhodou LAST MINUTE ponúk je, že úhrada musí prebehnúť v deň objednania zájazdu, maximálne do 24 hod, ak neodchádzate hneď na druhý deň. LAST MINUTE sú výhodné hlavne pre flexibilných klientov a mladých ľudí.

Ukážme si teda na konkrétnych kalkuláciách ako vychádza cena dovolenky, ak si ju zakúpime vo FIRST MINUTE zľave resp. v LAST MINUTE zľave.

Kalkulácia č. 1

Destinácia

Grécko- Korfu

Termín

20.7.-27.7.  – 8 dní

Hotel

****

Stravovanie

All inclusive

Doprava

Letecká

Cestujúci

2 dospelý + 1 dieťa

CENA bez zliav

2 180 € (konečná cena) *

FIRST MINUTE cena

1 417 € (konečná cena) *

LAST MINUTE cena

1 822 € (konečná cena) *

  • Ceny sú informatívne vypočítané na základe údajov z 14.7.2015.

Z uvedenej modelovej situácie vychádza, že jednoznačne najvýhodnejšou alternatívou je zarezervovať si dovolenku v predstihu, kedy oproti základnej cene ušetríte až 763 €. Ak porovnáme zľavu FIRST MINUTE a LAST MINUTE, cenový rozdiel predstavuje 405 €, čo taktiež nie je zanedbateľná suma. Nehovoriac o tom, že keď si dovolenku objednávate skôr, tak máte väčšiu ponuku zájazdov a neriskujete, že práve Vami vybraný hotel už nebude mať pre Vás miesto. Dvojnásobne to platí v prípade rodín s deťmi.

Kalkulácia č. 2

Destinácia

Cyprus - Sever

Termín

16.7.-27.7.  – 12 dní

Hotel

*****

Stravovanie

All inclusive

Doprava

Letecká

Cestujúci

2 dospelý

CENA bez zliav

3 166 € (konečná cena) *

FIRST MINUTE cena

2 309 € (konečná cena) *

LAST MINUTE cena

2 074 € (konečná cena) *

  • Ceny sú informatívne vypočítané na základe údajov z 14.7.2015.

V prípade druhej kalkulácie je najvýhodnejšia ponuka LAST MINUTE, kde oproti základnej cene ušetríme až 1 092 €, resp. oproti FIRTS MINUTE ponuke je o 235 € lacnejšia dovolenka, ak si ju zakúpime na poslednú chvíľu. Tu ale platí pravidlo, že Vami vybraný hotel možno bude na poslednú chvíľu v ponuke a možno bude na daný termín už obsadený. Je to na našej flexibilite, že nakoľko sme ochotní uspokojiť sa s iným hotelom, možno aj inou destináciou, ktorá v tom čase bude mať ponuku LAST MINUTE.

  

Kalkulácia č. 3

Destinácia

Taliansko - Jadran

Termín

18.7.-25.7.  – 8 dní

Hotel

****

Stravovanie

Bez stravy

Doprava

Individuálna doprava

Cestujúci

2 dospelý + 3 deti  

CENA bez zliav

838 € (konečná cena) *

FIRST MINUTE cena

670 € (konečná cena) *

LAST MINUTE cena

499 € (konečná cena) *

  • Ceny sú informatívne vypočítané na základe údajov z 14.7.2015.

Tretia kalkulácia nám ukázala, že najlepšou alternatívou v tomto prípade je opäť LAST MINUTE ponuka, aj napriek tomu, že sa jedná o rodinu s 3 deťmi. Cenová úspora je 339 € v porovnaní so základnou cenou a 171 € v porovnaní s FIRST MINUTE ponukou.

 

 

Kalkulácia č. 4

Destinácia

Taliansko - Jadran

Termín

16.7.-23.7.  – 8 dní

Hotel

***+

Stravovanie

Light All Inclusive

Doprava

Individuálna doprava

Cestujúci

2 dospelý + 2 deti 

CENA bez zliav

1 890 € (konečná cena) *

FIRST MINUTE cena

985 € (konečná cena) *

LAST MINUTE cena

1 109 € (konečná cena) *

  • Ceny sú informatívne vypočítané na základe údajov z 14.7.2015.

Štvrtá kalkulácia nám priniesla veľmi zaujímavé výsledky. Kalkulácia je robená na štvorčlennú rodinu a ukazuje sa, že ak si zakúpia dovolenku v dostatočnom predstihu, tak môžu cestovať takmer za polovičnú cenu. Konečná cena v prípade FIRST MINUTE rezervácie je 985 €, pričom úspora oproti základnej cene  je až 905 €. To je už takmer polovičná cena! Zaujímavá je cena aj pri LAST MINUTE, pričom rozdiel medzi LM a FM ponukou je 124 €.

Komu sa teda oplatí FIRST MINUTE objednanie zájazdu?

  • Pre rodiny s deťmi
  • Pre tých, ktorí vedia vopred termín dovolenky
  • Pre tých, ktorí majú vybraný konkrétny hotel a chcú ísť na istotu

Komu sa oplatí čakať na LAST MINUTE ponuky?

  • Pre tých, ktorí nevedia v dostatočnom predstihu, kedy môžu čerpať dovolenku
  • Pre tých, ktorí sú ochotní vybrať si eventuálne iný hotel alebo destináciu s aktuálne lepšou cenou.

Ponúk a možností na „trhu dovoleniek“ je ozaj nespočetné množstvo. Je dobré si zistiť, aké možnosti, zľavy, benefity a ponuky sú dostupné na trhu, aby ste si mohli vybrať a užiť si Vašu zaslúženú dovolenku.

Dúfam, že sme Vám priblížili rozdiely medzi FIRST MINUTE a LAST MINUTE zľavami a tým aj uľahčili komunikáciu s našou cestovnou agentúrou ALKA TRAVEL. Veríme, že budete naďalej spokojní s našimi službami a stanete sa tak našimi vernými zákazníkmi. Tešíme sa na Vaše skvelé zážitky z dovolenky!

:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.


Už ste čítali?